HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

AVRUPA’DA DOMATESE 400 YILLIK YASAK!

KÜLTÜR SANAT 10 Ağustos, 12:44'de eklendi

Ana vatanı Güney Amerika olan ve bu kıtanın keşfi sayesinde Avrupa’ya gelen domatesler zehirli sanılarak 1800′lü yılların ilk çeyreğine kadar yenmemişti. İşin gerçeği 1500’lü yıllarda İngiltere’de yalnızca parası olanlar kalay-kurşun alaşımından yapılmış tabaklar alabiliyordu. Asidi yüksek olan yiyecekler kurşunu çözerek yemeğe karışmasına sebep oluyor, böylece gıda zehirlenmesine ve ölüme yol açıyordu. Domateslerde asidi yüksek gıda grubundandı.

Fakat bu zehirlenmeler neticesinde  domateslerin zehirli olduğu düşünülmüş ve Avrupa’da yaklaşık 400 yıl boyunca domates yenmemişti.

Ta ki 1822 yılında New Jersey’de Salem İlçe Bahçıvanlık Cemiyeti Başkanı, Gibbon Robert Johnson, cesur bir girişimle, insanların dehşetle baktığı, kuşkucu bir kalabalığın önünde, belediye binasının merdivenlerinde bir çiğ domates yemiş ve domatesin zehirli olmadığını ispat etmeye çalışmıştı.

Avrupa’da 1554 senesinde domatesin bir yiyecek olduğunu, ilk önce İtalyanlar keşfetti. O dönemin insanları yeşil domatese atıfta bulunarak onları ‘Altın Elma’ olarak nitelendirmişlerdi. Buna rağmen ancak 1695 yılında domates isim olarak (tomato) geniş bir kitle tarafından benimsenmiş ve tanınmıştı. 1656 yılında domates İngiltere’de sadece süs amaçlı yetiştirildi. Buna karşın domates Fransa’da ‘Aşk Elması’ olarak beğeni kazandı ve sevgililer birbirlerine bu aşk elmasını bir nezaket göstergesi olarak hediye ettiler.

Gemilerle Türkiye’ye getirilen ve kızarmış olanları çürümüş denilerek çöpe atılan domatesle, Türkiye (Adana) ilk kez 1859 yılında tanıştı. Frenk patlıcanı olarak adlandırılan domates, halk tarafından yıllarca mekruh sayılarak yenmedi. Tohumlarında akrep ürediğine inanılan ve iğrenç bulunan domatesin konulduğu kaplar bile kalaylanarak dezenfekte edildi.

ALPER ZENGİN

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.