Kurban Bayramına kavuşmaya az bir zaman kaldı.Evlerde hummalı bir telaş bayram temizliği, misafir hazırlıkları, kurban kesimi… Bayramların vazgeçilmez tatlısı baklavanın lezzetindeki püf nokta şüphesiz şerbetinin hazırlanmasında…Peki baklava şerbeti nasıl hazırlanırsa baklavam daha lezzetli olur ? diyorsanız buyrun…

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki her tatlının şerbet sıcaklığı farklıdır. Konumuz madem yufka ile yapılan tatlıların baştacı olan baklava, bunlarda kendi aralarında bölümlere ayrılıyor.Eğer burma baklava gibi kıyır kıyır bir baklava hazırlamak istiyorsanız, gevrekliğinin kaybolmaması için şerbet ılık tatlı ise soğuk olmalıdır.

Dışarıdan satın aldığımız baklavaların yapılışlarında, hem şerbet hem de tatlı sıcaktır üstelik tatlı şerbetin içinde kaynatılır.Bu yöntemi evde uygularsanız tatlınız hamur olur.Çünkü bu tür yerlerin donanımları ve pişirme yöntemleri evdekilerden çok farklıdır.

Ev baklavalarında ise durum şöyledir.Eğer yufkanız incecik ve kıyır kıyır olduysa tatlı soğuk şerbet ise ılık kıvamda olmalı.Tatlınız biraz kalınca ve sert ise şerbeti sıcak olarak dökün ve üstünü muhakkak bir kapak ile kapayın ki tatlı şerbeti çekebilsin.

ev baklavası

Şerbetteki su ve şeker dengesi aslında herkesin damak tadına göre değişse de çoğunlukla 2 ölçü şekere 1,5 ölçü su ilave edilmesiyle daha garantili bir sonuç elde ediliyor.Kalınca bir limon dilimini de şerbetinize sıkıp kestirmeyi unutmayın.

Şerbetinizin şekerlenmemesi için önce şekeri suda eriyene kadar karıştırıp sonrasında bir daha kaşık sürmemek…

Şerbetin ılıklığının öiçüsü,  parmağınızı soktuğunuzda elinizi yakmayacak ısıda olmasıdır. Ayrıca yoğun kıvamda bir şerbet hazırlarsanız baklavanız daha lezzetli ve rayihalı oluyor.

Herkese sevdikleriyle beraber huzurlu bayramlar…