HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

Gelinlik Tasarımcısı ZEHRA KOÇBAY…

GİYİM, GÜNCEL, KADIN 28 Ekim, 11:34'de eklendi

Gelinlik tasarımcısı Zehra Koçbay, yapımı iki yıl süren gelinliği dün Kuzguncuk’ta bulunan Kalyoncular Yalısında tanıttı.

Tamamı el emeği olan ve yapımı iki yıl süren gelinliği ve diğer tasarımlarından da örnekler sunduğu bu etkinlikte, meslekteki 25. yılını da kutladığını, annesiyle birlikte 25 yıldır Fatih’te usta çırak ilişkisi içinde çalıştıklarını anlattı.


Koçbay, 2 yıl süren çalışmasına da değinerek, günde 7 saatten 772 gün sürdüğünü kaydetti.
Yaklaşık bir buçuk kilo yarı değerli taş kullandığı gelinliğin el emeği olduğunu vurgulayan tasarımcı Koçbay, “Önce kumaşın üzerine deseni çizip, tek tek işleyip, desenleri keserek ve sonrasında yakarak tülün üzerine yerleştirdim.” diye konuştu.


15 Temmuz destanını yansıtan tasarımını da anlatan Koçbay, kırmızı renkli kıyafete ilişkin şu bilgileri verdi:”15 Temmuz tasarımının yakasında 251 adet, ipek iplikle sarılmış boncuk var. Onlar 251 şehidin birer kan damlası diye düşünülerek yapıldı. Ayrıca da vatana atılmış şehadet, vatan sevdası tohumları diye düşünüldü. üzerinde ‘Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? /Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda.’ sözleri yazılı. Çünkü şehadeti ve vatan sevdasını en iyi anlatan cümle buydu.”

Zehra Koçbay, annesi Huriye Koçbay ile çok sayıda gelinlik yaptıklarının altını çizerek, “İlk 7 senemiz, dış giyim konsepti olarak başladı.
Ben evlenirken özgün tesettürlü bir gelinlik bulamadığım için ilk benim gelinliğimle bu işe başladık. 18 yıla yakındır da gelinlik yapıyoruz.

Gelinliklerimizin hepsi el işi. Tasarımları bize ait. Kendimiz çizip, dikiyoruz. Kendimiz işliyoruz. Gelinleri hayallerine ulaştırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Her tasarımlarında daha yenisini, güzelini ve daha özgününü yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Koçbay, şöyle devam etti:”Şu ana kadar yaptığımız gelinliklerin hemen hepsi birbirinden farklı. Hayal ettiğimiz şeyleri yapıyoruz. Sadece hazır dantellerle çalışmıyoruz. Bazılarının tamamen dantelini de kendimiz oluşturuyoruz, nakışlayarak, işleyerek. Belki bir eşi daha olmayan gelinlikler yapmaya çalışıyoruz.

Hedefimiz de bu zaten. Tesettüre yönelik en uygun, en özgün, şık ürünleri yapmaya çalışıyoruz.”dedi.

www.zehrakocbay.com

INSTAGRAM

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.