Yüz estetiği olarak adlandırılan dudaklar, dudak üstü, çene, dişler ve diş etinin hem ağız sağlığı hem de estetik açıdan komple restorasyonu dünyadaki en popüler trendlerden biri… Ağız ve diş sağlığı alanında uzman olan diş hekimi Dr. Gülnur Örsek sadece bu yükselen trendi takip etmekle kalmıyor, komşu dokuların da estetiğini üstleniyor….

 

 

 

Birçok insan dişlerindeki çarpıklıklar, dişler arasındaki mesafeler, renk değişiklikleri, diş kaybı gibi sebeplerden dolayı içinden geldiği gibi gülümseyemez. Bu durumlarda insanın psikolojisini, maalesef olumsuz yönde etkiler. Sosyal fobi, utanma, içine kapanma, konuşurken gülerken sürekli ellerini ağzına götürme veya sürekli mendil kullanmak gibi stresli davranışlar yaşayabilmektedirler. Yüzyılın muhteşem buluşu olarak adlandırılan Lamine Yöntemi, Günümüzde Hem Diş Estetiğine Hem De İnsan Psikolojisine Olumlu yönde fayda sağlamaktadır.

EN POPÜLER “HOLLYWOOD BEYAZI”

Lamine yöntemi, birçok diş bozukluğunda kolaylıkla uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış porselen yapraklarının, dişlerin ön yüzüne yapıştırılması esasına dayanıyor. Estetik diş kliniği Dentalform ‘da   yurtiçinden ve yurtdışından gelen tüm hastalarını kendine güvenli, sağlıklı güzel bir gülüş ile yolcu ediyor.

DİŞ ESTETİĞİNDE YAPRAK PORSELEN, KİMLERE UYGULANIR?

  1.      Ön dişler arasında boşluklar bulunanlara,

 2.      Dişlerde kırık ve çatlaklar varsa,

 3.      Diş boyutları küçük olanlarda diş boyunu uzatmak için,

 4.      Ön dişlerinde yaygın çürükler bulunanlara,

 5.      Dişlerde kozmetik işlemlerle giderilemeyen renklenmeler varsa,

 6.      Dişlerde çapraşıklıklar varsa ve ortodontik tedavi düşünülmüyorsa lamine uygulamalarıyla istenilen şekilde ve renkte dişler elde edilebilir.

 

 İKİ RANDEVUDA İŞLEM TAMAMLANIYOR…

 Yaprak porselenler yapılırken herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Çünkü dişler üzeride aşındırma çok az yapılır (0,3 mm) veya hiç aşındırma yapılmaz.

 

-Lamineler tamamen porselenden oluştuğu için doğal dişler gibi ışığı geçirme özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde çok doğal bir görünüme sahiptirler.

 

-Yüksek sıcaklık altında porselen fırınlarında cilalandığı için pürüzsüz bir yüzeye sahiptir gıdaların yapışması mümkün değildir.

 

-Renklenmezler beyazlıklarını her zaman muhafaza ederler.

 

-Tedavi süresi kısadır. Sadece  iki defa diş kliniğine gitmek yeterli olacaktır.

 

 DİŞTE AŞINMA YAPMIYORUZ….

 Lamine yönteminde diş üzerinden herhangi bir katman kaldırmadan sadece yapıştırma yöntemiyle işlem yaptıklarını belirterek, şunları paylaşıyor “Bizim uyguladığımız laminada Dişin üstünden hiçbir şekilde aşındırmıyoruz. Dişin üstünden bir katman kaldırmadan dişin üstüne yapıştırıyoruz.

 

ORJİNAL DİŞE ZARAR VERİLMİYOR

Hasta geliyor ölçü alınıyor ve tekrar geldiğinde yapıştırılıyor sağlığa zarar veren bir uygulama yapılmıyor. Estetik zarif bir görünüm sağlanıyor Amerikada 15 – 20 yıl önce bulunmuş bir yöntem oldukça masraflı. Türkiyde ise 15 yıldır çalışıyoruz çok az hekim uyguluyor. Çok incecik tırnak yapısında 1mm den ince 0.3 mm e kadar düşebiliyor hassasiyet gerektiriyor. Bazen dişler çok aralık oluyor aşındırıp diş kaplatıyorlar. Biz orjnial dişe her hangi bir müdahale etmeden kapatıyoruz. Doktorlar bunu yapmıyor bu nedenle İstanbul’da bu lamine yöntemini kullanan hekim sayısı çok az. Hastalarımız lamine yapımından sonra rahatlıkla elma ısırabilir sert yiyecekler yiyebilirler.

 DUDAĞA GÖRE DİŞ YAPIYORUZ

Hasta dudaklarım kalın görünsün diyorsa lamineyi biraz daha kalın yapıyoruz , dudaklar büyükse ince yapıyoruz. Hanımlarda zamanla dudak çökmesi olabiliyor bu yöntemle dudaklara da estetik müdahalesiz zerafet katıyoruz. Özellikle hanımlar estetik görünüme değer verdiği için daha çok tercih ediyorlar. Çocukken antibiyotik kullanmış, diş renk koyuluğu ve solukluğu görünen hastalarda da özel olarak uygulanıyor…

DAYANIKLI  MIDIR?

 Lamineler özel olarak geliştirilen bonding yöntemleriyle diş yüzeylerine yapıştırılırlar. Bu yöntemle yapıştırılan porselenler son derece dayanıklı ve güvenli bir yapıya kavuştuğundan düşmeleri çok zordur. Tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar laminelere zarar verebilecek alışkanlıklardır bu gibi alışkalıklardan kaçınılmalıdır