HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

İnfak Kültürünün Zarif Yöntemi; SADAKA TAŞI

KÜLTÜR SANAT 27 Aralık, 16:04'de eklendi

Sadaka taşları duvar içinde açılmış bir oyuk şeklinde ya da yerden 1,5-2 metre yükseklikte, duvarda çıkıntı şeklinde farklı ebat ve şekilde olan mermer sütunlardır.

Bu taşların tepelerinde  5 ile 20 cm derinlikte oyuklar vardır. Yüksek taşların önünde oyuğa uzanabilmek için basamak taşları bulunmaktadır.

Sadaka taşları genelde çeşme, cami, tekke gibi yerlerde bu yapılara bitişik olurdu.Ancak müstakil olanları da  mevcuttur.

İslam dininde  toplumsal adaletin sağlanmasındaki önemli unsurlardan olan sadaka verme ibadeti Osmanlı Devleti döneminde de zarif bir biçimde sürdürülmüş, sadaka taşları vesilesiyle ihtiyacı olana  incitmeden vermenin araçlarından biri olmuştur…

Eskiden camiden çıkarken  sadaka vermek için fakir tanımayan  varlıklı kimseler bu taşın üzerindeki deliğin içine para koyarlarmış.İhtiyacı olan fakirlerde alır işlerini görürlermiş.Böylelikle veren kime ne verdiğini bilmezmiş ki gurura kibire kapılmasın,alanda kimse görmeden alırmış ki eziklik aşağılanma duygusu hissetmesin…

Buralara paralar, bazen de giysi ve yiyecek bırakılır ve ihtiyacı olanlar, sadece ihtiyacı kadarını alırlarmış.

İslam dininde adaletin sağlanmasındaki en önemli unsurlardan biri olan sadaka verme ibadeti Osmanlı Devleti Döneminde de  bu  usulle incitmeden zarif bir biçimde  sürdürülmüştür.

Bahsetmeden geçilmemesi gereken bir husus da “Zimen Defterleri”dir. Aslında veresiye defterine verilen isimdir.Sadaka vermek isteyenler, bir esnafın dükkânına girer ve esnafa zimen defterindeki şu sayfaya kadar olan borçların toplamını ödeyeceklerini söylerlermiş. Ödedikten sonra da “Allah kabul etsin.” der çıkar giderlermiş.

Böylelikle, borcu ödeyen kişi , kimin borcunu ödediğini bilmeden sırf Allah’ın rızasını kazanmak ve ihtiyacı olanın sıkıntısını gidermek amacıyla; karşılıksız, riyasız, gösterişsiz olarak verdiklerini unutur ve Allah’ın bir lütfü olduğunu bilerek buna şükrederlermiş…

Günümüzde, nadiren rastlanan sadaka taşlarının işlevini bilen kalmadığı gibi, bu taşların pek çoğu kaldırım, temel ve duvar taşı olarak ziyan edilmiştir.Osmanlı döneminde İstanbul’daki 160 adet olduğu bilinen sadaka taşlarından günümüze sadece 35 tanesi ulaşabilmiş…Ne yazık ki, geriye kalan 125 sadaka taşının akıbetini ise kimse bilmiyor.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.