LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Modanisa’dan “Moda Şimdi!”

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

Modanisa’dan Dünya Kadınlarına Özel Tasarım Maske Koleksiyonu

İSTANBUL’DA DUYULAN İLK EZAN SESİ ARAP CAMİİ’NDEN GELİYOR…

KÜLTÜR SANAT, MEKANLAR 22 Haziran, 12:52'de eklendi

İstanbul’un Karaköy-Galata semti arasında Perşembe Pazarı adıyla bilinen yerde bulunan Arap Camii , 6. yüzyılda San Paolo ve San Domanico adına kilise olarak inşa edilmiş olup , İstanbul’un fethinden sonra fethedilen şehirlerde en büyük kilisenin camiye çevrilmesi usulüne uyularak bu kilise de bizzat Fâtih Sultan Mehmed 1475 yılında “Galata Camii” olarak camiye çevrilmiştir.

Fatih’in oğlu Bayezid döneminde ise (1492) Osmanlı Devleti’ne İspanya’dan az sayıda Endülüslü Arap göç etmiştir.Göç eden Endülüslü Araplar Galata Cami’nin etrafına yerleştirilirler ve sürekli bu camiiyi kullanırlar bundan ötürü Osmanlı kayıtlarına “ARAP MESCİDİ” olarak geçmiştir

Camideki en büyük değişiklik 1731’de bütün Azapkapı semtini kasıp kavuran yangından sonra Padişah 2.Mustafa’nın Eşi ve 1. Mahmud’un annesi Saliha Sultan’ın yaptırdığı büyük tamirat ve tadilat sırasında olmuştur. Ahşap mimarinin hakim olduğu genişletilmiş bina ve çatı sayesinde hünkar mahfili de ilave edilerek mescid, ‘Salatin camii’ haline getirildi. Saliha Sultan’ın yaptırdığı tamir sırasında Arap mimarisine uygun üst pencereler ilave edilmiş ve caminin avlusu çevrilerek sokağa açılan cümle kapısı ve şadırvanları yapıldı. Ayrıca 1868 tarihindeki camii tamiratında Adile Sultan‘da orta şadırvanı restore etti ve sarnıcı ilave etti.

İstanbul fethedildiğinde ilk okunan ezan ve halen İstanbul’da  duyulan ilk ezan olma özelliğini taşıyan Arap Camii ‘yi görmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.