Home KADINCA Kadınların Göz Nuru:”GÖNEN PAZARI”

Balıkesir’e bağlı Gönen’in kaplıcalarının, baldo pirinci ile peynirinin ve evlerinin meşhur olduğunu ve de Gönen’de Türkiye’nin en büyük kapalı pazarının bulunduğunu ve bu pazarın bir bölümünde de hamarat kadınların elişlerini sergiledikleri  bir oya pazarı olduğunu biliyor musunuz?

Her salı onlarca kadın ellerinde, tezgahlarında hatta yere serilmiş bir gazete parçası üzerinde el emeği göznuruyla bezenmiş,birbirlerine endam gösterirmişçesine duran elişlerini sergiliyorlar. Genç, yaşlı, kentli, köylü onlarca  kadın… Bağırıp çağırmadan ayakta sessizce bekleşiyorlar.Başörtüsü kenarına dikilecek oyalardan nakışlı yün çoraplara, fiskos sehpa örtüsünden 12 kişilik masa örtüsüne kadar çeşit çeşit, renk renk oyalar, danteller tezgahlarını  süslüyor.

Oya Pazarı’nın nasıl  ortaya çıktığını kimse bilmiyor. Söylenildiğine göre ; 1960’lı yıllarda roman kadınları evlerden topladıkları oyaları Salı günleri açılan Gönen Pazarı’nda satmaya başlamışlar. Kaplıcalara gelenler de  bu oyalara müşteri olmuş. İş büyüyünce Gönen’ in yerleşik kadınları, yaptıkları işleri roman kadınlara vermeyip ufak ufak pazarda kendileri satmaya başlamışlar.Tabir-i caizse aracı satış temsilcilerini aradan çıkarmışlar.Önceleri  çekinerek pazara çıkan kadınlar, daha sonra pazara iyice alışmışlar. Böylece ortaya  büyükçe  bir oya pazarı çıkmış. Bir zamanlar çeyiz sandığına koymak için, el emeği ile göz nuru dökerek yapılan oyalar, danteller önemli bir gelir kaynağı olmuş. Kadınların iğne ve tığla neler yaptıklarını görebileceğiniz  bu pazarın ünü  Gönen sınırlarını aşmış. Şimdi yalnız Gönen’de oturan kadınlar değil Gönen köylerinden gelen kadınların  da yaptıkları işleri bu pazarda satıyorlar.

Gönen’ de  genç – yaşlı neredeyse herkesin elinde bir iğne oyası var. Sabır gerektiren zor ve meşakkatli bir iş olan bu elişleri, meraklısı bayanların evlerini,  genç kızların da çeyizlerini süslerken,üreticilerinin ise gelir kapısı olmuş.

Ayrıca pazarın diğer bölümünde köylü kadınların bahçelerinden topladıkları taze meyve ve sebzeler, günlük sağdıkları süt ve süt ürünlerinide bulmanız mümkün.Yolu buradan geçenlerin geçmese de uğrama imkanı bulan herkesin Gönen pazarına muhakkak uğraması gerektiğini düşünüyoruz.

YEŞİLSTİL EKİBİ

 

Bunlarıda Okudular ...
0 24

0 1057

Cevapla