“Kimse Yok Mu” derneğinin kuruluşunun 11. yılına özel  11 gönüllü modacı , 11 az gelişmiş ülke yetimleri için ‘Karınca Yuvası ‘ projesi kapsamında bir araya geliyor. Proje kapsamında 18 Mayıs Cumartesi gecesi  İstanbul Tenis Kulübü’ nde gerçekleşecek olan yardım gecesinde elde edilecek bütün gelirle Bangladeş’te bir yetimhane inşaa edilecek.

 Yemen için Azime Kazancı, Burundi için Çağla Aksu, Somali için Esra Keskin Demir, Bangladeş  için Esra Seziş, Pakistan için Gönül Kolat, Malavi için Gülhan Balcı, Sudan için Kübra Tekin, Senegal için Kuaybe Gider, Endonezya için Pınar Akşam, Haiti için Safiye Ekiz ve Filistin için Şüheda Aydın’ın tasarlayacak olduğu (o ülkenin kültürünü yansıtan 3 ayrı özel tasarıma sahip olan) giysiler, ‘Karınca Yuvası’ projesi kapsamında düzenlenecek olan yardım gecesinde açık arttırma yoluyla 360 dolar üzerinden satışa sunulacak. Hazır giyim firmalarının stantlarının da yer aldığı ve yetimler yararına satış yapacakları geceye yoğun bir ilgi olmuş.

Proje Koordinatörlüğünü Huzur Sokağı oyuncularından Taylan Güner’in, Moda Koordinatörlüğünü ise Esra Seziş ‘in yürüttüğü “Karınca Yuvası” projesi üzerine konuştuk.

 

 

Taylan_Esra

 

Esra Seziş ve Taylan Güner kimdir? Kısaca bahseder misiniz?

Esra Seziş:

Ben Esra Seziş stil danısmanlığı yapıyorum.Kişiye özelde çalışıyorum.1,5 sene boyunca Ala dergisinin editörlüğünü yaptım.En son Huzur sokağı dizisindeki Şükran karakterini giydirdim.Şimdilerde ise sefamerve.com la bir projemiz var.Bayanlara her hafta bir kombin önerisi sunacağım.

Taylan Güner:

İsmim Taylan Güner. Güzel sanatlar fakültesi tiyatro bölümü mezunuyum. Oyunculuk yapıyorum. Ayrıca marka danışmanıyım. ANMOOR isminde Anadolu’daki tekstil firmalarına marka danışmanlığı yapan bir şirketim var.

 Karınca Yuvası Projesi nasıl hayat buldu?

Esra Seziş:

Ben Huzur sokağı dizisinde Şükran Karakterinin stylingi olduğum zamanlarda sette beklerken boş vakitlerimiz oluyordu.O sıralarda  bir kaç hafta sonra başlayacak olan “İstanbul Fashion Week Haftası”  konuşuluyordu.Sette bir sohbet esnasında neden bizim tasarımcılarımızın da fashion week haftamız olmuyor diye konuşuyorduk.Taylan da zaten organizasyon işleriyle ilgileniyor. Birlikte bu organizasyonu nasıl yapabiliriz diye düşündük.Böylece bu projeyi hayata geçirme sürecimiz başladı.Sonra bu işlerde güvenilir ve  başarılı bulduğumuz “Kimse Yok mu” derneğiyle görüştük.Onlarda sağolsunlar bize çok destek oldular.

Moda alanında da ilk defa böyle bir proje gerçekleştirileceği için çok titiz davranmamız gerekiyordu. Derneğinde bizim de hassasiyetlerimiz vardı.Kesinlikle defile olmaması gerektiği konusunda uzlaştık.Sunum şeklinde olacak ve ürünler cansız mankenler üzerinde sergilenecek. Ürünlerimizin hepsi tesettüre uygun, belli bir dekolte yada darlık bulunmayan abiye kıyafetlerden oluşuyor.

 Bu 11 tasarımcının bir araya gelmesi ve seçtikleri ülkeler nasıl belirlendi?

Esra Seziş:

Kimse yok mu derneğinin halihazırda devam eden bir yetim kampanyası var.Bizim projemiz bu kampanyanın bir ayağıydı. Tasarımcı arkadaşlarımızda tamamen Allah rızasını gözeterek kimseden bir şey beklemeden maddi manevi kendi emekleriyle ortaya çıkardıkları tasarımları derneğin daha önceden belirlediği ülkeler arasından seçerek çalışmalarını sürdürdüler.

Tasarımcılarımız seçtikleri ülkeler için titizlikle incelemeler yaptılar.Belgeseller izlediler arastırmalar yaptılar.

Mesela benim ülkem Bangladeş.Ben tasarımlarımda yetimlere umut ışığı olacağımız için renkli kumaşlar kullandım. Sudan ülkesini seçen arkadaşımız Sudan’da Arap ve yerli kabileler arasında ‘su’ kaynaklarını paylaşamama sorununun iç savaşa neden olduğunu bunun için “Sudan’lı yetim çocukların ümitlerini yeşerten bir damla su olabilelim diye temasını ‘su’ olarak belirlemiş ve su renklerini kullandı.Başka bir tasarımcı arkadaşımızın seçtiği ülke ada ülkesi olduğu ve denizinin de çok dalgalı olduğunu vurgulamak istemiş dalgalı desenli kumaşlar kullandı.

Taylan_Güner

Neden Karınca Yuvası?

Taylan Güner:

Projemizle çok paralel duran bir isimdi.Karınca manevi anlamda cok calışan güçsüz ama hayatı boyunca kendini çalışmaya adamış bir hayvandır.Peygamber Efendimiz (S.A.V) de karıncayla ilgili çok güzel sözler söylemiş.Yuvada zaten yetimhaneyi simgeliyordu.Çok içimize sindi çokta güzel övgüler aldık.”Karınca Kararınca” denildiğinde de bunun yardım amaçlı bir faaliyet olduğu anlaşılıyor.”Kimse Yok mu” derneği de bu alanda  doğru ve güvenilir bir tercih…

 Sanatçıların sosyal sorumluluk projesi geliştirmesini nasıl değerlendiriyor sunuz?

Taylan Güner:

En başından beri sanatçıları böyle projelerde yer alması gerektiğini düşünüyorum.Olması gereken de bu zaten.Bizler göz önünde bulunan insanlarız.Ve pek çok kişiye örnek olabiliriz.Bu durumu değerlendirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.Bu benim ilk projem değil.Ben aynı zamanda marka danışmanlığı da yapıyorum.Daha önceden de çalıştığım firmalarla  bir çok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdim.

Neden Türkiye’ de değil de az gelişmiş ülkeler için böyle bir proje hazırladınız?

Taylan Güner:

Bu çok sıkça karşılaştığımız bir soru .Allah’ a şükür bizim başımızda bir devletimiz var.Hiçbir zaman dört dörtlük bir işleyiş bekleyemeyiz. Elimizdekilerle yetinmemiz lazım.Ama orası ile burayı kıyasladığımız zaman oradaki çocukların gerçekten acilen çok şeye ihtiyaçları var.Öncelikli olarak oraya yardım edilmesi gerektiğini düşündük.Allah kimseyi muhtaç duruma düşürmesin.

Esra_Seziş

 

Geceden bahsedersek? Nasıl bir organizasyon olacak?

Esra Seziş:

Gece iki bölümden oluşuyor.İlk bölümde kokteyl olacak.Burada firmaların stantları da yer alacak.İsteyenler ordan yardım amaçlı ürünlerde alabilecek.Daha sonra havuz başında yemeğe geçilecek.Gecenin sunuculuğunu Taylan Bey yapacak.Davetlilere önceden her modacının ürünlerinin yer aldığı bir kart verilecek.Tasarımcılarımız  kıyafetlerini  tanıtacak ve sunumlar gerçekleştirilirken satın almak isteyenler bizim görevli arkadaşlarımıza kartları doldurup verebilecekler. Yani sesli bir satış olmayacak. Her bir kıyafet 360 dolardan üzerinden satışa sunulacak ve bu fiyat üzerinden artış yapılacak.Bunu da şöyle belirledik bir yetimin bir yıllık masrafı 360 dolarmış. Gecenin sonunda ise tasarımları alan  kişilerin isimleri açıklanacak ancak hayrın gizli kalması gerektiği hususunu gözeterek hiçbir fiyat bilgisi verilmeyecek.

Bu projenin devamı da olacak mı?

Taylan Güner:

İnşallah herşey yolunda giderse dernek yetkilileriyle de yaptığımız toplantı neticesinde şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu projelerin devamı gelecek.

karınca_yuvası_

Yetimhaneler açıldıktan sonra buraların işleyişi ile de bir faaliyetiniz olacak mı?

Taylan Güner:

Tabi ki dernek bu konuda çok tecrübeli.Bu yetimhanelere öğretmen bile atanacak.Yetimhaneler bittikten sonra ilerleyen zamanlarda İnşaallah buradaki yetimlerin eğitimi, işhayatı ile ilgili de yardımlarımız olabilir.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Esra Seziş:

Ben şunu belirtmek istiyorum.Peygamber Efendimiz (S.A.V) in bir Hadis-i Şerif’i var o bence herşeyi ifade ediyor…Efendimiz “Kendi yetimini veya herhangi bir yetimi himayesi altına alanla ben cennette yanyana olacağım” demiş.Böyle bir müjde verilmişken bence hepimiz  “Karınca Kararınca” bişeyler yapmalıyız.

 

Taylan Güner:

Şuna çok özen gösteriyoruz.Bizim için çok katılımcı olmasının yerine bu işe kalbiyle gönlüyle katılabilecek insanların olması önemli.İnşallah projelerimizin daha da gelişerek artmasını ümit ediyoruz.

Bu anlamlı organizasyon ve yoğun işlerinden zaman ayırdıkları için ESRA SEZİŞ ve TAYLAN GÜNER‘ e teşekkür ederiz.

 

DAVETİYE TEMİN ETMEK İSTEYENLER İÇİN:

kimseyokmu.org.tr
Fatma Hekimoğlu

0212 251 49 90 – 0507 403 97 67