HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

ŞİFRENİZ NE?

KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ 28 Şubat, 19:33'de eklendi

Dijital İmzanın Şifreleri Nasıl olmalıdır?

Bilgisayar, cep telefonu, tablet, phablet vb internet dünyasına açılan,bağlanan kapılarınız ve köprüleriniz, bu kapıların, köprülerin geçiş şifresi yani anahtarlarınız, parola ve şifrelerinizdir. “Kağıt üzerine attığınız imzanızın hükmü neyse, internet dünyasında da şifrenizin hükmü odur.” Bu eşleştirme şifrelerinizi oluştururken ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini umarım anlatıyordur.

Özellikle sosyal medya hesapları, banka giriş panellerindeki şifreler, krediniz olan alış veriş siteleri ve daha bir çok sanal ortamda şifre ve parola hırsızlığını ve taklit edilebilirliğinden korunmak adına basit ve etkin bir kaç uyarıyla, korunma yöntemlerine kısaca değineceğim.

Size özel bir çok bilgi sanal ortamda açıkça, görülebilir durumda, ki buna yakın çevrenizin erişebildiği bilgilere ulaşanlarda, ulaşabileceklerinden birçok bilginiz kullanıma müsait olacaktır. Bu ve benzeri sebepleri göz önüne alarak dikkat etmeniz gereken hususları şifre uzmanlarının uyarıları doğrultusunda sizlere iletiyorum.

  • Doğum tarihiniz, eşinizin ve sizin doğum tarihinizin kısaltmaları, çocuklarınızın doğum tarihi bileşkesi vb. Gibi.(1979, 7580, 2009)
  • Ve kesinlikle eşiniz yada çocuklarınızın adlarını kullanmayın.
  • Basit sıralı rakamlar (012345, 02468, 13579, 0000vb)
  • Benzer veya eş anlamlı isim parolası en çok kullanılan parolalardandır(Arzu:İstek,Mehmet:Ahmet)
  • Yer isimleri kullanmaktan sakının(İstanbullu, Ankara)

Uzmanlar anlamlı kelimelerden parola ve şifre oluşturmamanız noktasında ciddi uyarılarda bulunuyorlar.

İki aşamalı doğrulama seçeneğiniz varsa mutlaka kullanmayı tercih edin. Peki nedir iki aşamalı doğrulama; Cep telefonunuza gelen mesaj iki aşamalı doğrulamanın ta kendisidir. Google, Twitter, Dropbox, Evernote, Amazon, LinkedIn, Yahoo, Steam, PayPal, Microsoft gibi birçok hesap iki aşamalı doğrulama seçeneği sunmaktadır. Bu ayarları yapılandırmak için ayarlarınızı manuel olarak açmanız gerekmektedir.

Sağlam ve taklit edilebilirliği zor şifre ve parolalar oluşturmak oldukça kolaydır; Hemen örnek oluşturuyorum.

Sizi sinir eden hiç söylemeyeceğiniz bir şarkının sözleri olabilir. Çünkü kimse sizin ağzınızdan bu cümleleri duymaz. Hatta düşünce balonunuzda görse inanmaz sizde şifrede ters köşe yapmış olursunuz. Misal; Galatasaraylı birinin “Yaşa Fener1907” sloganından “ysfnr1907” Ya da kelime içerisinde harflere rakamsal değerler verebilirsiniz; “Yazlık” kelimesinden türeme şifremiz “Y4zl1k” ,  A harfi 4 rakamıyla, I harfi 1 rakamıyla eşleşiyor, şifrede Buna benzer daha size özgü parola ve şifrelerde oluşturabilir vede geliştirebilirsiniz.

Şifreniz sizi ve çevrenizdekileri korur.

GÖKÇE ÖZDEN

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.