HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

Tarih Tuhaf Yaşam Formlarına Tanıktır: BANYO YAPMAK YASAK MI!

KADIN, KÜLTÜR SANAT 5 Ağustos, 12:53'de eklendi

Şu an medeniyetin parmakla gösterildiği Avrupa Ortaçağ  zamanlarında pislik içindeydi ve insanlar yıkanmıyordu

O zamana kadar banyo ve hamam kültürünü devam ettiren Avrupalılar 14. yüzyılda Hıristiyan din adamlarının temizlik ve yıkanma konularında fetva vermiş  hamamlarda ve toplu alanlarda banyoyu yasaklamış  sadece evde banyo yapmasına izin vermiştir.  Neden olarak ta “hastalık bulaşmasını, ve ahlaksızlık belirtisi olduğunu ” göstermişti.

O zamanlarda veba, tifüs gibi salgın hastalıkların artmasında da en büyük etkenin su olduğuna inanılıyordu. Hatta 16. yüzyılda yayınlanan bir tıp makalesinde suyun mikrop ve hastalık taşıdığı ve bu nedenle yıkanmanın insan vücudun direncini zayıflatacağından bahsedilir. Yıkanmanın sadece ahlaksızlık nedeniyle değil sağlık açısından da zararlı olduğu ve hatta yıkanmış vücudun hava ile teması sonucunda genişleyen deri gözeneklerinden hastalık bulaşacağını hatta ölümcül olacağı konusunda da bilgi verilir. Nezle, grip gibi enfeksiyonlarla birlikte körlüğün de sudan bulaştığına inanılırdı.

16. yüzyılın ortalarına doğru halk tamamen banyo yapmayı unutur.

Ortaçağ Avrupasında rahibelerin yüz ve ellerinden başka yerlerini yıkamaları kesinlikle yasaktı. Kastilya Kraliçesi İsabella’nın 60 yıla yakın süren hayatı boyunca kaynaklarda sadece iki kez banyo yaptığı belirtiliyor.Doğumda ve düğünden önce…

Kirli olma adeti göçlerle beraber Avrupa’dan Amerika’ya taşındı hatta Pennsylvania ve Virginia eyaletlerinde yıkanmayı yasaklayan ve kontrollü olunması konusunda kanunlar çıkarıldı. Mesela bir ay içerisinde birden fazla banyo yapanlardan ceza evine gönderilenler oldu.

 

Tarih nelere şahit oluyor !!!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.