HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

Unutulmaması Gereken Bir Gelenek ; TEKNE ORUCU

GÜNCEL, KÜLTÜR SANAT 6 Mayıs, 08:08'de eklendi

Tekne orucu, bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesine tekne orucu denir.  Tekne orucunda çocuklar sahurdan kaba kuşluğa kadar veya öğleye kadar oruç tutarlar.

Tekne isminin nerden geldiğine değinirsek; 1940’lı yılların Ramazanlarını anlatan Necdet Sakaoğlu, “Taşrada Eski Yaz Ramazanları” başlıklı yazısında tekne orucunun, âlimlerin küçük yaşta çocuklara oruca alıştırmak ve onlara İslâmî bir kimlik kazandırmak için önerdikleri tenkiye orucuna dayandığını ,”Tenkiye” nin de  Arapçada “Künyelemek”, “Kimliklenmek” anlamına gelen tenkiyenin  zamanla tekne ismini aldığını yazmıştır.

Ramazan ayı, çocuklarına irade kazandırmak isteyen anne babalar için önemli bir imkân. Zira bu ayda, çevresinde  oruç tutan kişileri gören  bütün çocuklar, oruç tutmaya özenirler.  Çocukların bu özentilerini bir kazanıma dönüştürmek için, çocukların dayanabildiği kadar oruç tutmalarına izin vermek gerektiği de bilinir. Özellikle uzun yaz günlerine denk gelen Ramazan aylarında çocuklar “Tekne orucu”  ile bu imkânı elde ederler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.