HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

Hayallerini Takip Eden Bir Tasarımcı; FİLİZ YETİM

RÖPORTAJ 27 Aralık, 14:38'de eklendi

Geçtiğimiz haftalarda tesettür modasına yön veren ve beğeniyle takip edilen başarılı tasarımcı Filiz Yetim ‘ in Ümraniye’ deki butiğinde moda ve tasarım üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

-Filiz Yetim Kimdir?

1981 mart ayında Ankara doğdum. Gümüşhane’liyim. Ortaokul ve lise eğitimini Üsküdar İmam Hatip lisesinde tamamlayıp, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü moda tasarım bölümünü birincilikle bitirdim. İstanbul moda akademisi moda yönetimi eğitimi alıp, gepiyer eğitimini Bayan Mary de aldım. Cemil İpekçi ve Alex Alendaroğlu gibi moda tasarımcıların yanında iş hayatına başladım. Erkek, bayan triko penye üzerine çalışan ihracat firmasında,tesettür mayo firmasında tasarımcı olarak çalıştım. Simurg Anka dans gurubunun kostümlerini hazırlayıp Dünya Akdeniz Oyunları Festivalinin açılış oyunları kostüm tasarımlarını ve imalatını üstlendim. Osmanbey ve laleli firmalarına freelance koleksiyonlar hazırlayıp 2009 yılında HAYALEN TASARIM VE MODAEVİNİ kurdum.

-Modaevinizin ismi neden Hayalen ?

Lise yıllarında kurduğumuz bir hayaldi bu, 3 katlı nostaljik mekanımız olucaktı. Giriş katı kitap dünyası , 2. katı kişiye özel butik,  3. katı ise cafe. Gençlerin ağırlıkla geldiği beyin fırtınalarının gerçekleştiği Peyami Safa’nın “Yalnızız” eserinde geçen Simeranya(Hayaller Ülkesi) olacaktı. Modaevini açmaya karar verdiğimizde burada herkesin hayali gerçekleşecek o zaman adı da HAYALEN olsun dedik..

-Modaya ilginiz ne zaman nasıl doğdu?

Giyime karşı hep bir merakım vardı.Klasiktir belki ama oyuncak bebeklerime diktiğim kıyafetlerle başladı..

-Kendinizi bu şekilde ifade etmeye ne zaman, nasıl başladınız?

Aslında renkli bir kişiliğe sahip yapım var.Senelerce tiyatro oyunculuğu yapıp senaristlikte liseler arası derecelerim vardır.Organizasyon benim işimdi. Hocalarım AHMET SANDAN daha büyük organizelere imza atacaksın derdi. Yaptığım işi bütün olarak ele alırdım yaşım küçüktü ama yazdığım bir senaryonun sahnesinden kostümüne bütün ayrıntılarıyla ilgilenirdim. Yön vermek ,yol göstermek ilkokul yıllarıma dayanır.

-Bizimle paylaşabileceğiniz çocukluk anılarınız var mı?

Hala anlatıp güldüğümüz bir anıdır.düğmesi kopan babamın kısa kollu gömleğini dikiş makinasının üstüne bırakmış annem bende bebeğime elbise dikmek için parça arıyorum.bi baktım gömleğin kolu tam istediğim ebat kolu kesip bebeğime etek yapmıştım  daha 7 yaş kızsınmı,gülsünmü ,bilememişti annem..

 

Bizim mesleğin albenisi çok ama donanımlı değilseniz kısa bir süre sonra çatlaklar oluşmaya başlıyor. Sürekli öğrenmek ,araştırmak ve yeniliğe açık olmak gerekiyor. Kurs eğitimleri yeterli değil bir mesleği icra etmek için…

 

-Tarzınızı ve koleksiyonlarınızı bir kaç kelime ile nasıl özetlersiniz?

‘Kadın tüm zamanlarda kadın – tüm coğrafyalarda kadın’ ezberiyle tasarımlarını oluşturuyor. Filiz Yetim , kadının aktif olduğu tüm alanlarda (iş yaşamı, günlük yaşam, özel gün, düğün, davet, mezuniyet) ihtiyaç duyduğu tüm kostümleri, kişiye özel tasarım çalışmasıyla hazırlıyor.

-Çok beğenilen ve takdir göen bir tasarımcısınız.Moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda birçok “tasarımcının” doğmasını sağladı, sizin farkınız nedir?

15 senedir tasarımcı kimliğine sahibim. Hem alaylı hem mektepliyim. 9 sene kadar dünya çapında hizmet vermiş ve adını duyurmuş moda tasarımcıların ve ihracat firmalarında tasarımcı ve asistan olarak çalıştım. Kişiye özel hizmet verme kararı aldığımızda bu alanla ilgili eksik gördüm, eğitimlerimi tamamladım. Profesyonel makyaj eğitimi dahi aldım. Piyasayı ve kollarını iyi bilmek gerekiyor bizim mesleğin albenisi çok ama donanımlı değilseniz kısa bir süre sonra çatlaklar oluşmaya başlıyor. Sürekli öğrenmek ,araştırmak ve yeniliğe açık olmak gerekiyor. Kurs eğitimleri yeterli değil bir mesleği icra etmek için…

– Tasarımlarınız gelişim sürecinde edindiğiniz tecrübeler size neler kazandırdı?

Hataları aza indirgiyorsunuz birkere… Okuldayken hocamız tasarım yapmak yeterli değil yaptığınız tasarım kitleye hitap ediyormu, kalıba dökülüyormu, dikim tekniği, uygulacak aksesuar ve kumaş bilgisi hepsini bilmek zorundasınız ve savunmasını yapabilmelisiniz derdi..Bunları çalıştığım firmalarda tek tek yaşadım. Yaptığınız tasarımın organizasyonunu yapabilmek ve sıfır hataya indirmek..Yaptığım çalışmalar, işi pratiğe dökmek, daha kusursuz tasarımlar çıkarma noktasında etkili olmuştur..

– Tasarımlarınız gündüz ve gece olarak ayırsak, en çok hangi tarz çalışıyorsunuz Özellikle tasarımlarınız da hangi kumaşları kullanıyorsunuz?

Paylaşımlarımız ağırlıklı olarak gece grubu..Kişiye özel hizmet veriyoruz. Gardrop çalışmaları yapıyoruz. Aslında gece ve gündüz eşit. Gece grubunda ipek türevi şantuk, chanel, mongol, ziberlin, brokar ve Abraham türevi, gündüz grubunda krep, jorjet ve gabardin ağırlıklı..

– Aksesuar sizin için önemli midir? Tasarımlarınız da kullanır mısınız? Gelecekle ve markalaşma ile ilgili planlarınız neler?

Ayrıntılar benim için önemlidir. Küçük detaylar,ince vurgular. Aksesuarla bütünlemeyi severim.

-Gelecekle ve markalaşma ile ilgili planlarınız neler?

Markamız, günümüzde de kadının heyecan, mutluluk, aşk gibi en özel duygularını, kendine has tasarım diliyle kumaşlara resmetmeye devam ediyor. Hayalen, kuruluşundan bugüne, yurt içinde ve yurt dışında ses getiren önemli projelerde yer almış ve sektördeki konumunu gün geçtikçe pekiştirmiştir. Hayalen Moda, yakın gelecekte gerçekleştireceği seri üretimle tasarımlarını daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedir.

Filiz Yetim’e tesekkür ediyoruz…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.