HALİTOZİS (AĞIZ KOKUSU) FARKINDALIĞI

Çırağan Sarayında Berren Studio “MİMOSA” Defilesi

LC Waikiki ile Kışın En Şık Hali

Ev Temizliğinin Yeni Yardımcıları : Robot Süpürge

ÖZLEM ÖZTAŞ İLE HİNT KINASI

KADIN, RÖPORTAJ 1 Ocak, 09:39'de eklendi

Bir doku bir koku bir tarz…Geleneğin devamını yeni dokunuşlarla daimi kılan kına…

Bizlerde yaşam değeri  olan varlığımızın derinlerine nüksetmiş, süslerimiz vardır.
Ama bazı süsler vardır ki kondurulduğu, bulunduğu yere çok derin anlamlar yükler.
işte ismi Hint’ten manası bizden hint kınası.

Açıkcası nasıl olmuş bilmem amma kına biz Müslüman Anadolu halkının hayatındaki oldukça ciddi hallerin ifadesi ve görünen yüzü olmuş. Askere giden gencin saçında ”Kınalı kuzu” deyimiyle ,şehit adayı olmayı ifade ederken, genç kızın avucu içinde nişanlılık durumunu izah eder. Geçmişten bugüne kına anlamlarıyla olmasada süslemede geniş motif yelpazesiyle yeniden yaşam buluyor hayatlarımızda…

Tabi olarak da uygulama şeklide değişti kınanın, yeni kullanım şekli olan Hint Konisiyle ahenkli ve oldukça şık tasarımlar oluşturan Özlem Öztaş’la kınanın kadın süsü oması üzerine söyleştik…

  • Kendinizden bahseder misiniz?

Resim yapmak çocukluğumdan beri hobimdi.Doğaçlama resimler çiziyordum.İzlediğim çizgi filmleri hemen çiziyordum. Mickey mouse vs. . . Aslında elim animasyon çizime  daha yatkındır.

Bu işin eğitimini almak için özel bir kursa başladım ancak 2 ay sonra oradaki öğretmenlerimde çizimlerimin çok farklı olduğunu söylüyorlardı yardımcı öğretmen oldum ve onların beni teşvik etmesiyle çocuk kitaplarına çizim hazırlamaya başladım ve hazırladığım çizimlerimi yayınevleri ve gazetelere götürdüm. Önce Bahar yayınlarına birkaç boyama kitabı hazırladım.Sonra birkaç yayınevi daha talep etti ve hazırladığım boyama kitaplarıyla  Türkiye’ de bir ilki gerçekleştirdim. Dua eden çocuklar, başı örtülü anneler vs.  Sonra 2006 yılında Dubai’ye gittim ve orayı çok beğendim.Arapçamı ve İngilizcemi geliştirmek için orada art sanat yapan büyük bir şirkette duvar dekorasyonu üzerine çalıştım.İstanbul’ a döndüğümde ise bir süre iş aradım .Sonra internetten bulduğum bütün organizasyon şirketlerine özgeçmişimi ve iş bilgilerimi yolladım ve Türkiye’ ye gelip giderken arkadaşlarıma getirdiğim hint kınasından bahsettim.Uzun bir zaman sonra içlerinden yalnızca  bir tanesi bana geri döndü.Onlarda Türkiyede kına organizasyonunu ilk olarak gerçekleştiren henüz yeni kurulmuş bir şirketti.Şubat ayında fuarımız var o zaman  sizinle birlikte katılalım dediler.Fuarda inanılmaz bir ilgi oldu.Çok beğenildi ve insanlar çok memnun kaldı.Duyulmaya başladıktan sonra şirketler bana birlikte çalışalım diye kendileri teklif getirdiler.

  • Hint kınasının özelliği ne?

Aslında sadece ismi hint kınası.Bildiğimiz Arapların, Pakistanlıların kullandığı yeşil toz kına. Şimdilerde geçici dövme diye kullanılan siyah karışımada hint kınası deniliyor ki bu yanlıştır.Çünkü kına kesinlikle siyah olmaz içine kimyasallar karıştırılarak o rengin alması sağlanıyor.Ve bu alerjiye sebep olabilir.Orjinal kına bildiğimiz kına rengindedir ve deriye uygulandıktan sonra rengi koyu kızıla dönüşür.

Türkiye’ de orjinal hint kınası yapan tek isimim.Benim yaptığım kınada limon ve çeşitli yağlar var.Ve kesinlikle alerji yapmaz .Hatta doğal hint kınasının deriyi koruyup güçlendirdiği bilinmektedir.

  • Kına kokusundan rahatsız olanlarda var .Ama bu kına çok güzel kokuyor.

Kına kokusunu sevmeyenler bile bu kınanın içindeki yağlardan dolayı kokusunun farklı ve çok hoş olduğunu söylüyorlar.

  • İşiniz bir hayli yoğun gelen taleplerin hepsine karşılık verebiliyormusunuz?

Önceki senelerde taleplere yetişebiliyordum.Ancak son yıllarda talepler oldukça arttı özellikle Haziran ve Ramazan aylarında çok yoğun oluyorum.

  • Gittiğiniz organizasyonlarda kaç kişiye kına yapıyorsunuz?

Ufak çaplı kınalar 80-90 kişi oluyor normal kına geceleri genelde 250-300 kişilik davetler.Bir gecede ortalama 300-400 kişiye kına yapıyorum.

  • Bir kişiye yaptığınız kına ne kadar zamanınızı alıyor.

Ortalama bir dakika da bitirmek zorundayım.

  • Yaşadığınız ilginç bir anıyı bizimle paylaşır mısınız?

Gittiğim bir kına organizasyonunda yürüyemeyecek kadar yaşlı bir teyze beni yanına çağırttı.Elini uzatıp “Gel bakalım göster marifetini de gençleştir beni” demişti.Çok hoşuma gitti.

 

  • Bu işi profesyonel bir ekiple yapmayı düşünüyor musunuz ?

Şimdilik böyle bir düşüncem yok.Zaten senenin belirli zamanlarında çalışıyorum,kışın bu kadar yoğunluk olmuyor .Yaptığım işi çok seviyorum.Sürekli kendimi yeniliyorum.

  • Organizasyonlar dışında da özel olarak kına yaptırmak isteyenler oluyor mu?

Olmaz mı… Özellikle ünlü kişiler çok rağbet gösteriyorlar.Düzenli olarak hint kınası yaptığım kişiler var.

  • Kına yaptıklarınız arasında tanınmış kişiler var mı?

Sayın Emine Erdoğan’la bir kına organizasyonunda tanıştım ve kendisine kına yaptım.Ayrıca Saba Tümer’in televizyon programına katıldım.Emel Acar,Emine Beder, Ayşe Tüter ilk aklıma gelen isimlerden…

INSTAGRAM: ÖZLEM ÖZTAŞ

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.